Inspirujące aranżacje jako alternatywa dla stylu skandynawskiego


Wszechobecny styl skandynawski sprawił, że coraz chętniej szukamy nowych rozwiązań, które pozwolą nam urządzić domową przestrzeń w równie przytulny, choć nieco bardziej oryginalny sposób. Trendów, które mogą nas zainspirować do stworzenia własnej aranżacji, jest na świecie mnóstwo, dlatego warto bliżej zapoznać się z różnymi sposobami organizowania swojej codziennej przestrzeni.


Winnica, lawenda i St. Tropez

Co takiego ma w sobie Francja, że od stuleci jest kojarzona jako kolebka mody i najbardziej romantyczne miejsce na mapie? Czy to zasługa jednej z najpopularniejszych budowli świata, czyli wieży Eiffla? Nie. Francja ma Prowansję. Lawendowe pola, winnice i niezwykle malowniczy krajobraz sprawił, że ta z pozoru niewinna kraina stała się symbolem miłości, przytulności oraz inspiracją dla pisarzy, artystów oraz reżyserów filmowych.

Nie ulega również wątpliwości, że aranżacje prowansalskich wnętrz mają w sobie wiele elementów, które mogą zachwycać. Ciepłe, pastelowe barwy, duża ilość kwiatów, antyczne meble oraz dbałość o szczegóły sprawiają, że całość wydaje się nieco bajeczna, romantyczna i wprost idealna do wypoczynku.

https://pl.pinterest.com/pin/338544096974411075/

https://pl.pinterest.com/pin/34410384631758257/

https://pl.pinterest.com/pin/308567011958466803/
Aby wprowadzić do swojego domu prowansalskiej świeżości, nie trzeba dysponować wysokim budżetem ani wykonywać skomplikowanych prac remontowych. Nie jest również wymagane, aby odwzorować cały styl na podstawie zdjęć katalogowych. Wystarczy kilka drobnych zmian oraz dodatków, żeby nasze mieszkanie nabrało delikatności i francuskiego akcentu:
  • kolory - Prowansja to przede wszystkim jasne, ciepłe i pastelowe barwy. Nie znajdziemy tam neonowo zielonych ścian, krzykliwej czerwieni lub elektryzującej pomarańczy. Tu królują przede wszystkim barwy stonowane i “przybrudzone”, jak np. przełamana biel (mleko kokosowe, kość słoniowa), pudrowy róż i błękit oraz cała gama odcieni beżu;
  • meble - w stylu prowansalskim można zauważyć ogromne przywiązanie do tradycji, a więc starych i finezyjne wykończonych mebli, które nadają ostateczny ton całości. Aby jednak wprowadzić taki klimat w swoim domu, nie trzeba wydawać fortuny. Na rynku jest dostępnych wiele wariantów mebli stylizowanych, które dzięki odpowiednim przetarciom sprawiają wrażenie dużo starszych niż są w rzeczywistości. Idealne będą również proste modele, które doskonale znamy ze stylu skandynawskiego, czyli minimalistycznego. Wówczas wystarczą drobne akcenty, np. wzorowana toaletka lub fotel, aby subtelnie nawiązać do cech prowansalskich wnętrz;
  • dodatki - przeglądając zdjęcia z katalogu trudno nie zauważyć, że Prowansja lubi dekoracje. Delikatne koszyczki na drobiazgi nie tylko pięknie się prezentują, ale również pomagają utrzymać porządek. Mile widziane są również stojaki na wino (w końcu lawendowa kraina słynie z zamiłowania do dobrych alkoholi), świeczniki, doniczki i dzbanuszki z lawendowym wzorem, lustra w ozdobnych ramach oraz miękkie zasłony. Na ścianach można powiesić ozdobne talerzyki oraz metalowe wieszaki lub półki, które spotęgują romantyczny klimat stylu prowansalskiego.

Poprzemysłowe aranżacje, czyli styl industrialny

Mogłoby się wydawać, że w poprzemysłowych wnętrzach nie ma nic, co mogłoby inspirować. A jednak! Styl industrialny stał się symbolem elegancji oraz wyrafinowania, co z uwagi na fakt, że jest on wynikiem chęci zagospodarowania starych fabryk może mocno zaskakiwać.

W industrialnym wnętrzu rządzi przestrzeń, prostota i surowe wykończenie. Ściany nie są pokryte tynkiem, nie ma podziału na salon, jadalnię i kuchnię, zaś umeblowanie jest tak proste i nieskomplikowane, że aż wzbudza zachwyt. Całość podkreśla wysoki sufit, długie lampy (często żarówki Edisona, bez abażurów) duże okna oraz materiały, tj. surowy beton, lite drewno i metal.


Pomimo dużej powierzchni pomieszczeń industrialnych, nie znajdziemy tam wielu elementów dekoracyjnych. Nacisk na prostotę oraz praktyczność wyklucza np. dekoracyjne figurki aniołków, które mogłyby się sprawdzić w stylu prowansalskim. Tu ozdobą mogą być rzeczy, które nie mają wiele wspólnego z urządzaniem wnętrz, np. łożysko kulkowe wahliwe lub koła zębate. Nowoczesne podejście do aranżacji wnętrz sprawia, że industrialne pomieszczenia są solidne, nieprzesadzone i pomysłowe.
  • kolorystyka - chcąc stworzyć industrialny charakter wnętrza należy unikać pastelowych i radosnych barw na rzecz naturalnych odcieni materiałów budowlanych. Odsłonięta cegła, blacha, szkło, porowaty beton i ocieplające wnętrze drewno sprawi, że całość będzie wyglądać bardzo dobrze bez konieczności malowania ścian. Czarne dodatki, np. zasłony, nogi stolika lub sofa, podkreślą surowość i estetykę. Aby rozświetlić nieco wnętrze można zdecydować się na światłoprzepuszczalny onyks, np. w formie obrazu ściennego;
  • materiały - jeśli ma być industrialnie, to musi być solidnie. Materiały, jakie wykorzystamy to kamienie naturalne (np. odporny na uszkodzenia blat z granitu lub konglomeratu), lite drewno, szkło hartowane, metal lub aluminium;
  • oświetlenie - pomimo dużych okien sztuczne oświetlenie jest niezwykle istotne, aby podkreślić przemysłowy charakter wnętrza. Duża ilość prostych lamp lub żarówek Edisona (z widocznymi żarnikami węglowymi).

Eklektyzm we wnętrzach

Eklektyzm, pomimo nieco skomplikowanej nazwy, w ogólnej teorii jest dość prostym zabiegiem aranżacyjnym, który łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Zabytkowe, antyczne meble w zestawieniu z surowym wykończeniem sprawiają, że nie musimy rezygnować z aktualnego umeblowania, co jest niezwykle rozsądnym rozwiązaniem jeśli zależy nam na odświeżeniu wnętrza i jednoczesnym zachowaniu cennych pamiątek (np. starej komody, kryształowych wazonów i obrazów).


Połączenie form, motywów oraz stylistyki różnych epok wymaga jednak umiejętności zachowania umiaru oraz intuicji aranżacyjnej. Nie wszystko można ze sobą połączyć, aby całość wyglądała imponująco. Jeśli przesadzimy z dekoracjami, całość może się wydać przytłaczająca i niespójna, co z kolei negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Aby zachować umiar a jednocześnie podkreślić przytulność wnętrza warto zdecydować się na jasne barwy ścian, które mają zdolność eksponowania najważniejszych elementów wystroju. Nowoczesne, geometryczne wzory, bardzo dobrze prezentują się z finezyjnym kształtem np. starego zegara, zaś różne modele krzeseł idealnie współpracują z prostym stołem.

https://pl.pinterest.com/pin/101542166568783358/

https://pl.pinterest.com/pin/677510337666984592/

https://pl.pinterest.com/pin/45739752451876772/
Jeśli chcemy uzyskać bardziej odważny efekt, możemy również eksperymentować z kolorami, np. szara ściana będzie dobrym tłem dla dużej, ciężkiej i czarnej komody, zaś tapeta w pionowe szerokie pasy, którą kojarzymy ze stylem angielskim, będzie ciekawie wyglądać jako tło dla nowoczesnej lampy podłogowej.

Materiały i dodatki, które nigdy nie wyjdą z mody

Czasami aby odświeżyć wnętrze wystarczy mocne przemeblowanie i podkreślenie wnętrza za pomocą dodatków, tj. rośliny i naturalne materiały. Wiklinowe lub rattanowe kosze pasują do większości stylów aranżacyjnych, zaś rośliny powinny być obowiązkowym dodatkiem, ponieważ mają pozytywny wpływ na jakość powietrza w naszym domu. Najbardziej surowe wnętrza można nieco ocieplić za pomocą poduszek, które nadają wrażenia miękkości i ciepła.


W zależności od tego, jaki efekt aranżacyjny chcemy uzyskać, mogą okazać się pomocne różne rodzaje roślin:
  • monstera - królowa ostatnich lat, która idealnie nadaje się do dużych i przestronnych wnętrz, dlatego jest szczególnie polecana, jeśli aranżujemy dom na styl industrialny;
  • palma daktylowa - podobnie jak monstera, palma daktylowa jest rośliną, która dobrze się czuje w dużych pomieszczeniach, dlatego również będzie idealnym dodatkiem do wnętrz industrialnych;
  • lawenda - kto nie lubi zapachu lawendy? Ma działanie uspokajające, kojące i ułatwia zasypianie, dlatego powinna się znaleźć w każdym prowansalskim domu;
  • fikus benjamina - niezwykle wdzięczna roślina, która z powodzeniem nadaje się do wnętrz prowansalskich oraz eklektycznych.

To w jaki sposób urządzimy domową przestrzeń, jest zależne od wielu czynników, tj. wielkość pomieszczenia, rodzaj zabudowy oraz nasze preferencje. Nie musimy kopiować stylu katalogowego, ponieważ czasami wystarczy drobna inspiracja, która pozwoli nam stworzyć nowoczesne wnętrze w zgodzie z własnymi upodobaniami.


Autor: Magdalena Piróg
WWW: fixly.pl
Copyright © JEDYNE.TAKIE.WNĘTRZA , Blogger